Historie Bílovčanky

Bílovčanka se představila publiku poprvé v roce 1991, tehdy jako mladý kolektiv, který vznikl z dětské dechovky vytvořené v roce 1985 na popud dechové hudby Legrúti. V té době ještě v obci nepůsobila ZUŠ a mladé muzikanty tak vychovávali jednotliví členové Legrůtů. Z žáků kurzu byl Pavlem Zemánkem zhruba po roce výuky sestaven dětský orchestr. Postupem času převzal post vedoucího kapely Josef Brůček a ze široké základny dětské dechovky zformoval základní obsazení dnešní Bílovčanky. V této době kromě jednoho hráče všichni muzikanti pocházeli z Velkých Bílovic a i v dnešním obsazení kapely je většina členů bílovských. Přespolní dojíždí do kapely z Moravského Žižkova, Velkých Pavlovic, Kobylí, Nového Poddvorova a Lanžhota.

Široký repertoár kapely se opírá o skladby autorů s bílovskou dechovkou bezprostředně spojených. Není tedy náhodou, že většina skladeb na CD „ U nás “ pochází od autorů Ladislava Hrdličky a Pavla Zemánka, kteří výrazně formovali profil dechovky Legrúti. Bílovčanka jako přímý nástupce Legrútů jejich snahy naplňuje, mimo jiné i touto nahrávkou. Velké Bílovice, dnes již město Hanáckého Slovácka, jsou největší vinohradnickou obcí v České republice a dechová hudba představuje už po několik desetiletí neopomenutelnou složku jejich kulturního života. Dá se bez nadsázky říci, že i díky Bílovčance se podařilo v obci udržet bohaté lidové tradice. Co nás velmi těší, je vznik a rostoucí úspěchy dětské dechovky při ZUŠ Velké Bílovice, která převzala název Legrůti a představuje zachování tradice dechovky pro další generaci.

Píše se listopad 2011 a dechová hudba Bílovčanka oslavila koncertem před vyprodaným sálem DVACETILETÉ výročí od svého vzniku. Za dvacet let její existence se v kapele vystřídala pěkná řádka muzikantů a zpěváků, obdivuhodné však je, že asi polovina z nich je nyní stejná jako na začátku. Kapela na koncert všechny své bývalé členy pozvala a během něj jim byly starostkou města Velké Bílovice předány pamětní listy. Bílovčanka zahrála to nejlepší a u obecenstva nejoblíbenější. Asi největší ohlas sklidila skladba Ave Maria v podání Svatopluka Sema a verbuňk Zhora, chlapci, zhora.